مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی

سیستم آموزشی در قبرس شمالی چگونه است؟

سیستم آموزشی قبرس شمالی طی سالهای اخیر به سرعت رشد کرده است و اموزش های استاندارد و متنوعی را ارائه میدهد که توانسته بسیاری از افراد از سراسر جهان به ویژه در سطح دانشگاه جذب کند.

دوره‌های تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی در مدرسه به دو مقطع ابتدایی و دبیرستان تقسیم می‌شود و تحصیلات در دانشگاه هم به سه مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری تقسیم می‌گردد. بطور کلی مدارس کشور قبرس شمالی به ۳ دسته ی: مدارس دولتی بر پایه زبان ترکی استانبولی – دولتی استثنایی ( تیزهوشان، زبان تدریس انگلیسی و ترکی) – خصوصی (زبان تدریس با تمرکز برانگلیسی و نیز محاوره ترکی) تقسیم میشوند و میتوان گفت هر سه نوع این مدارس از سیستم آموزشی قوی و مدرنی بهره مند هستند. 

مدارس قبرس شمالی

مدارس قبرس شمالی تعدادشان زیاد است که هر یک از آنها خدمات متفاوتی دارند. دانش آموزان ۵ الی ۱۲ ساله باید مقطع ابتدایی این مدارس را بگذرانند. مقطع ابتدایی که شامل بخش دولتی می شود دوره شش ساله است. این دوره برای دانش آموزان رایگان و اجباری می باشد. هدف اصلی مدارس بین المللی قبرس شمالی تضمین کردن فرصت های ضروری برای یادگیری می باشد. دانش آموزان با درس خواندن در مدارس قبرس شمالی قادر می باشند که شخصیت مفیدی پیدا کنند. تحصیلات متوسطه در قبرس در دو نوع متفاوت آموزش فنی و حرفه ‌ای و عمومی ارائه می‌ شود. دانش آموزانی که سن شان بین ۱۲ تا ۱۷ سال است باید در مدارس قبرس شمالی متوسطه ثبت نام کنند. آموزش متوسطه عمومی که در مدارس بین المللی قبرس شمالی انجام می شود بعد از شش سال تمام خواهد شد. این دوره برای تمامی دانش آموزان رایگان است. برخی از مدارس بین المللی قبرس شمالی در مقطع متوسطه تحصیلات شان را به هفت سال می رسانند. به همین دلیل دانش آموزان برای امتحانات بین المللی می توانند آماده می شوند.

مدارس دولتی قبرس شمالی

مدرسه دولتی در قبرس شمالی امتحان ورودی مدرسه دولتی در قبرس شمالی امتحان ورودی ندارند و شامل کلاس های اول تا پایان سال دوازدهم می باشند. زمانبندی کلاس ها عموما از ۸ صبح تا ۱ عصر بوده و کلاس‌های اصلی به زبان ترکی استانبولی  هستند اما در طول هفته حداقل ۳ ساعت کلاس به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد و زبان سوم مانند زبان فرانسه یا روسی به انتخاب خود دانش آموز در مدارس تدریس خواهد شد. فعالیت های فوق برنامه عموماً سه روز در هفته بوده و شامل برنامه هایی مانند کامپیوتر، موسیقی، ورزش و هنر می شود. تنها هزینه پرداختی برای شما در این گونه مدارس فقط مربوط به لباس و کتاب و نوشت افزار است. همچنین شما می توانید از خدمات سرویس های دولتی نیز استفاده کنید و توجه داشته باشید اتوبوس‌ها در مناطق مختلف محدوده مدرسه ایستگاه دارند. در این مدارس تغذیه به عهده مدرسه نیست اما شما می‌توانید از بوفه مدرسه  که خدمات خوب و ارزانی هم می دهند، استفاده کنید. این مدارس دارای پستی به نام رهبر مدرسه است که رابط میان والدین و اولیا مدرسه می باشد و مسائل و مشکلات مربوط به دانش آموز را با بیان کردن به ایشان می توان حل کرد.(مسائل زبان یا عدم همراهی فرزند برای زبان یا هرگونه عدم توانمندی)

مدارس خصوصی قبرس شمالی

زبان در این مدارس به صورت ترکیبی ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا روسی و به انتخاب خود دانش آموز می باشد. شهریه های این مدارس برای یک سال تحصیلی متفاوت بوده و عموماً در حدود ۲۸۰۰۰ لیر تا ۳۵۰۰۰ لیر است و باقی هزینه ها از قبیل هزینه سرویس و یونیفرم و کتاب جداگانه محاسبه می شود. این هزینه ها در هنگام ثبت نام به طور کامل شرح داده می شود. 

دبیرستان در قبرس شمالی

دبیرستان های قبرس شمالی به صورت دولتی یا خصوصی میباشند؛ اما هر دوی انها سیستم آموزشی بسیار خوبی را ارائه می دهند. تحصیل دبیرستان در قبرس شمالی به شما این اطمینان را می دهد که دانش آموزان پس از انتخاب رشته ی مناسب با توانایی ها و علایق خود،گام بهتری به سوی دانشگاه بردارند. دبیرستانها یا به طور کلی مدارس دولتی در قبرس شمالی معمولا به زبان ترکی فعالیت می کنند و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود؛ همچنین امکان تحصیل به دو زبان آلمانی یا فرانسوی هم در بعضی مدارس وجود دارد.

 

از ویژگی های دبیرستان های دولتی در قبرس شمالی

– تحصیل به 4 زبان ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی
– اعطای گواهی معتبر به دانش آموز در صورت کسب رتبه بالا و نمرات عالی

دبیرستان ها یا کالج های خصوصی در قبرس شمالی

در برخی از دبیرستانهای قبرس شمالی، این امکان وجود دارد که برای دانش آموزان رتبه اول خود با نمرات بالا، در پرداخت شهریه تخفیف قائل می شوند؛ بنابراین این فرآیند به خوبی می تواند شبیه به بورسیه تحصیلی در اختیار شما قرار بگیرد.گرچه برخی از دبیرستانهای خصوصی به زبان انگلیسی تدریس میشوند، اما دانش اموزان زبان ترکی را هم در دروس مدرسه فرا خواهند گرفت.
کالج دوئا مدیترانه شرقی از معروفترین کالج های قبرس شمالی میباشد و در شهر فاماگوستا واقع شده است. این کالج یک موسسه خصوصی است که به تدریس دانش آموزان مقطع تحصیلی 1 تا 12 می پردازد.تحصیل در این کالج عمدتا به زبان انگلیسی است و دانش اموزان در صورت اخذ نمره ی بالا میتوانند برای دانشگاه های ذکر شده ی کالج درانگلستان اپلای کنند.

رشته های تحصیلی در دبیرستان

به طور کلی تحصیل دبیرستان در قبرس شمالی در 5 بخش دسته بندی می شوند
این موارد شامل:
_ رشته های مربوط به مطالعات کلاسیک ( تمدن و تاریخ) _ رشته های مربوط به ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست _ رشته های مربوط به علوم انسانی و اقتصاد _ آموزش مهارت های حسابداری و انواع حرف ههای کارمندی _ دروس مطالعات اجتماعی و انواع زبا نهای خارجی

کالج دوئا

کالج دوئا مدیترانه شرقی یک مرکز آزمون تایید شده توسط شورای بریتانیا و دانشگاه کمبریج است و مجاز به برگزاری آزمون های IGCSE و آزموان سطوح پیشرفته تکمیلی می باشد . این کالج همچنین یک مرکز وابسته به مهلت آزمون آکسفورد و کمبریج و RSA و OCR و آزمون خصوص پیرسون لندن Edexcel و کمبریج می باشد. نمرات از 10 در کارنامه ثبت می شوند. معدل بالای 9.5 رتبه ممتاز و معدل بین 8 تا 9.49 بسیار خوب ارزیابی می شود. معدل با توجه به تعداد واحدهای اختصاص یافته به هر درس و در ماه های ژانویه و ژوئن محاسبه می شود.

کالج آمریکایی گیرنه

این مدرسه در گیرنه و وابسته به دانشگاه آمریکایی گیرنه از کودک ۱ ساله تا مقطع دکترا است. هزینه این مدرسه ۲۳۰۰۰ لیر با احتساب تمام ابزار آموزشی و سرویس و لباس در مقطع دبستان اعلام شده است و در موارد فوق برنامه کلاس رقص هم علاوه بر سایر موارد شامل همان هزینه ی اولیه می شود اما برای کلاس های بازیگری و شطرنج شامل هزینه ی بیشتر می شود. زبان پایه زبان انگلیسی بوده و زبان های دیگر شامل فرانسه، روسی، ترکی به صورت جنبی و با همان هزینه ی اولیه خواهد بود.

دانشگاه های قبرس

قبرس شمالی یکی از بهترین مقص دهای مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی به شمار میرود چراکه برای تحصیل در قبرس نیازی به ارائه مدرک زبان وجود نداشته و دانشجویان می توانند در صورت قبولی در آزمون ورودی زبان انگلیسی دانشگاه بلافاصله تحصیل خود را آغاز کنند. همچنین هزین ههای تحصیل و زندگی در این کشور درمقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی مقرون به صرفه تر است و دانشجویان می توانند پس از گذشت چند ترم از تحصیلشان در دانشگاه های قبرس برای شرکت در طرح مبادله دانشجو شرکت کرده و ادامه تحصیلات خود را در دانشگا ههای اروپایی و آمریکایی طی کنند.

جدول زیر لیست کاملی از دانشگاه های قبرس شمالی تا سال 2023 را نشان میدهد: 19 دانشگاه

شهریه دانشگاه

رنج شهریه تحصیل در دانشگا ههای قبرس شمالی از سالی 1400 تا 12 هزار دلار تنوع دارد اما متوسط رنج شهریه در قبرس شمالی 5 تا 9 هزار دلار در سال بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی می باشد.

ایا دانشگاه های قبرس شمالی مورد تایید وزارت علوم هستند؟

بله، تعدادی از دانشگا ههای معتبر قبرس شمالی مانند دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه بین المللی قبرس شمالی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران می باشند.

برترین دانشگاه های قبرس شمالی

دانشگاه مدیترانه شرقی، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه کایرنیا ( گیرنه )، دانشگاه بین المللی قبرس، دانشگاه اروپایی لفکه و دانشگاه آمریکایی گیرنه از برترین دانشگا ههای قبرس شمالی به شمار میروند . برای معرفی برترین دانشگاه های قبرس لینک زیر رو کلیک بفرمایید .